India véletlenül rakétát lőtt ki Pakisztánra
India pénteken közölte, hogy véletlenül rakétát lőtt ki a héten Pakisztánra a rutinszerű karbantartás során fellépő “műszaki meghibásodás” miatt, miután a CNN információja szerint Pakisztán felháborodva követelt válaszokat a történtekre.
Katonai szakértők korábban már felhívták a figyelmet az ilyen típusú balesetek veszélyére és az egyébként nukleáris fegyverekkel is rendelkező szomszédos országok téves számításaira, amelyek az elmúlt időszakban több háborút is vívtak egymással, általában Kasmír vitatott hovatartozása miatt.
Az elmúlt hónapokban enyhült a feszültség, ám az incidens – ami feltehetőleg az első ilyen „baleset” volt – kérdéseket vetett fel a fennálló biztonsági mechanizmusokkal kapcsolatban.
“2022. március 9-én a rutin karbantartás során egy műszaki hiba egy rakéta véletlen kilövéséhez vezetett” – áll az indiai védelmi minisztérium mindössze három bekezdésből álló közleményében.
“Úgy értesültünk, hogy a rakéta pakisztáni területen landolt. Noha az incidens nagyon sajnálatos, az megkönnyebbültünk, hogy senki sem vesztette életét a baleset miatt.”
A minisztérium szerint a kormány “komolyan veszi az ügyet és magas szintű vizsgálóbíróság felállítását rendelte el”.
Pakisztáni tisztviselők szerint a rakéta semmilyen robbanófejet nem hordozott és az ország keleti részén fekvő Mian Channu város közelében zuhant le, mintegy 500 kilométerre a fővárostól, Iszlámábádtól.
A pakisztáni külügyminisztérium beidézte India ügyvivőjét Iszlámábádba, hogy tiltakozzon a légterének provokálatlan megsértése miatt, mondván, hogy az incidens akár egy repülőgép utasainak és a civil lakosság életét is veszélyeztethette volna.
Pakisztán figyelmeztette Indiát, hogy
“figyeljen oda az ilyen hanyagság kellemetlen következményeire és tegyen hatékony intézkedéseket a hasonló jogsértések jövőbeni megismétlődésének elkerülésére”.
Ayesha Siddiqa, a dél-ázsiai katonai ügyek szakértője a Twitteren azt írta, hogy “Indiának és Pakisztánnak beszélnie kellene a kockázatcsökkentésről”.
“Egyik államban sem került veszélybe az atomfegyverek feletti ellenőrzés, de mi van, ha az ilyen balesetek megismétlődnek és súlyosabb következményekkel járnak?”
Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú pakisztáni biztonsági tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy az incidens riadalmat keltett és „kritikus, nemkívánatos helyzetté” fajulhatott volna.
“Annyival lerendezni a történteket, hogy beismerik, hogy ez egy rakéta volt, nagyon semmitmondó” – mondta.
“Mit mond ez a biztonsági mechanizmusaikról és a nagyon veszélyes fegyverek műszaki állapotáról? A nemzetközi közösségnek ezt nagyon alaposan meg kell vizsgálnia.”
A tisztviselő azt mondta, hogy valószínűleg egy BrahMos rakétáról van szó – ez egy nukleáris robbanófej hordozására is képes szárazföldi cirkálórakéta, amelyet Oroszország és India közösen fejlesztett ki.
Az amerikai fegyverzetellenőrzési szövetség szerint a rakéta hatótávolsága 300 és 500 kilométer között van, így egy ilyennel akár Iszlámábád is célba vehető egy észak-indiai kilövőállásról.
A pakisztáni tisztviselő azon töprengett, hogy az incidens azt jelenti-e, hogy Indiának “kilövésre kész rakétái vannak és Pakisztánra mutatnak, akár a parancsnoki és irányítási rendszer biztosítéka nélkül”.
“Ennek az objektumnak a repülési útvonala számos nemzeti és nemzetközi utasszállító járatot veszélyeztetett mind az indiai, mind a pakisztáni légtérben.
A pakisztáni légierő egyik tisztviselője elmondta, hogy a 12.200 méter magasságban és a hangsebesség háromszorosával száguldó objektum 124 kilométert tett meg Pakisztán légterében.
Happymon Jacob, az újdelhi Jawaharlal Nehru Egyetem nemzetközi tanulmányok professzora szerint mindkét fél jól kezelte a helyzetet.
“Bizakodásra ad okot, hogy a két, nukleáris fegyverrel rendelkező állam kiforrott módon kezelte a rakétaincidenst” – írta a Twitteren.
“Újdelhinek fel kell ajánlania, hogy kártérítést fizet az elpusztult pakisztáni épületért.”
Érdemes elolvasniAz USA két Patriot-rakétaüteget szállított Lengyelországba
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű